Dom Rekolekcyjny Diecezji Ełckiej
w Smolanach
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

p.w. św. Izydora Oracza
Smolany 16; 16-515 Puńsk,
tel. (fax.) (0-87) 5161338, 505201346, 502390080
wnetrze
Modyfikacja Imieniny: Dzisiaj:
Parafia - Ogłoszenia Specjalne
DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE PRZYZNANIA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMI - link do źródła
 
KOMUNIKAT - Dyspensa Biskupa Ełckiego od obowiązku Mszy św. niedzielnej. (z dnia 13 marca 2020r.)

wróć na początek strony

Różaniec Do Granic Nieba - Program w Parafii Smolany: 1 listopada: Adoracja Najświętszego Sakramentu w godz. od 11.00 -12.00 (11.20 Różaniec z modlitwą za zmarłych); 2 listopada: 9.20 Różaniec z modlitwą za zmarłych przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, a godz. 10.00 Msza św. - ( jęz. litewskim) i o godz. 16.20 różaniec i Msza św. o godz. 17.00 (jęz. polskim); od 3 do 7 i 9 listopada: w od 16.20 do 17.00 Różaniec z modlitwą za zmarłych przy wystawionym Najświętszym Sakramencie; 8 listopada: od godz. 9.00 do 10.00 Różaniec z modlitwą za zmarłych przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

Schemat nabożeństw: 1) Wystawienie NS; 2) Modlitwa do Boga Ojca; 3)Modlitwa skierowana do dzieci; 4) Psalm 51; 5) Różaniec Święty - 5 tajemnic z wyczytywaniem imion zmarłych polecanych w nowennie) 6) Suplikacje w intencji przebłagania Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone pragniemy ratować Polskę i świat przed konsekwencjami grzechów; 7) Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem; 8) Msza św.

wróć na początek strony

Dekret Dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii
z dnia 23 października 2020r.

Ełk, 23 października 2020 r.
N. 931/2020

DEKRET

W związku z pogorszeniem sytuacji epidemicznej w całej Polsce, na podstawie przepisów kan. 87 §1, 1245 i 1248 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam wszystkim Wiernym do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej.
Skorzystanie z dyspensy w tym szczególnym czasie zagrożenia epidemicznego oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej podyktowana chęcią ochrony siebie i bliźnich, nie jest grzechem. Osoby starsze i chore szczególnie proszone są o odpowiedzialność i troskę o siebie. Osoby z objawami infekcji powinny bezwzględnie pozostać w domu.
Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. O tę modlitwę w rodzinach szczególnie gorąco proszę. Zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. W każdej sytuacji jesteśmy zaproszeni, by uczęszczać na Mszę św. w ciągu tygodnia, gdy jest mniejsza frekwencja Wiernych w kościele.

W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zachęcam wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na „oktawę” Uroczystości i kolejne dni Listopada stosując się także do państwowych zaleceń ochronnych.
Duszpasterzy proszę, by rozważyli możliwość zrezygnowania z gromadzącej tłumy Mszy św. na cmentarzu w dniu 1 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej procesji można zaproponować modlitwę różańcową lub Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada.

+ Jerzy Mazur
Biskup Ełcki

wróć na początek strony

 Wigilia Paschalna godz. 20.00
Msza św. Rezurekcyjna godz. 6.00
Kanał internetowy MartyriaTV:      https://www.youtube.com/channel/UCCya_GlaZoUQIDahc_Oe
https://www.facebook.com/oficjalnyserwis/

Radio 5 – www.radio5.com.pl  Suwałki 91.2 MHz;  Giżycko 93.5 MHz; Olecko 94.1 MHz;  Augustów 97.7 MHz; Sejny 99.8 MHz; Ełk 102.6 MHz; Gołdap 107.5 MHz

Przypomnijmy sobie, jak dobrze przygotować się do tego czasu
Zaplanuj godzinę –
pomyśl wcześniej, o której weźmiesz udział w transmitowanej Mszy świętej. Znajdź czas na wyciszenie. Czas przed Mszą świętą warto przeżyć w milczeniu. Nie rozmawiaj. Jeśli chcesz możesz zaśpiewać pieśń lub pomodlić się w ciszy, poszukać skupienia. Wypowiedz intencję.
Przygotowanie – warto, by przygotowanie do Mszy, nabożeństwa, przeprowadzić wcześniej. Można np. przeczytać czytania, które będą czytane podczas Mszy św., zapoznać się z komentarzami do Słowa Bożego.
Strój – zadbaj o odświętne obranie, tak, jak czynisz to przed każdym wyjściem na Mszę świętą. Strój często świadczy o tym, jaką rangę przywiązujemy do wydarzenia. A to przecież Msza święta!
Módl się – nie komentuj, nie jedz, nie rozmawiaj.
Przygotuj miejsce – krzesło, stół, który możesz nakryć białym obrusem. Postaw na nim krzyż. Wykorzystaj zestaw kolędowy, czyli krzyż i dwie zapalone świece. Możesz także postawić swój ulubiony obraz, ikonę, figurkę. Niech krzyż, a nie telewizor będzie w centrum domowego zgromadzenia.
Bądź aktywny – śpiewaj pieśni, odpowiadaj na słowa kapłana.
Postawa – wstawaj, siadaj, klękaj. Nie klęcz przed telewizorem, a przed przygotowanym krzyżem. To wyraz czuwania, tęsknoty za Panem, którego tym razem nie możesz przyjąć pod postacią Chleba, jak zwykle to czynisz.
Komunia Święta – możesz przyjąć komunię duchową w tym czasie, kiedy jest ona rozdawana wiernym obecnym w transmitowanej Mszy Świętej. Warto wtedy znów uklęknąć w kierunku krzyża, delikatnie przyciszyć odbiornik, by śpiew był delikatnym tłem do naszej modlitwy. Warto przeczytać z pobożnością jedną z zaproponowanych formuł, które ułatwiają przyjęcie takiej komunii. Potem módl się w ciszy własnym słowami, jak po przyjęciu komunii św.
Po zakończonej modlitwie podziel się z rodziną tym, co Cię poruszyło, jakie Słowo szczególnie zapadło Ci w serce.

transmisje

wróć na początek strony

BISKUP EŁCKI

Ełk, 2 kwietnia 2020 roku

N. 298/2020

DEKRET

dotyczący Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej i Sakramentu Bierzmowania

W związku z trwającym stanem epidemii i ograniczeniami zarządzonymi przez organa państwowe, mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo ludzi postanawiam co następuje:

 1. Uroczystość I Komunii Świętej

Przedłużające się zakazy gromadzenia wiernych miały wpływ na to, że zawieszone zostały systematyczne i pogłębione przygotowania do przyjęcia przez dzieci Sakramentu Pojednania i Sakramentu Eucharystii. Mając to na uwadze podjąłem decyzję o odwołaniu wszystkich zaplanowanych na miesiąc maj uroczystości I Spowiedzi i I Komunii św. w parafiach diecezji ełckiej. Jeżeli stan epidemii będzie trwał nadal, ograniczenie to dotknie także czerwcowych terminów tychże uroczystości.

A) Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem i katechetami. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Szczególnie ważne jest rozeznanie stopnia przygotowania i zaangażowania religijnego poszczególnych dzieci.

B) Najwcześniejszym czasem, w którym można będzie organizować uroczystości, jeśli ustanie stan epidemii, jest miesiąc czerwiec. Miesiąc maj należy przeznaczyć wtedy na dobre przygotowanie dzieci, także w domach rodzinnych. Apeluję do Rodziców, aby włączyli się aktywnie w przygotowanie do Sakramentów.

Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w czerwcu, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.

Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w czerwcu, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.

C) Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym oraz za pośrednictwem katechetów) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby. Zachęcam do organizowania uroczystości bardziej indywidualnych biorąc pod uwagę możliwości odpowiedniego przygotowania poszczególnych dzieci

2. Sakrament Bierzmowania

A) Wszystkie kwietniowe terminy przyjęcia Sakramentu Bierzmowania w parafiach Diecezji Ełckiej zostają odwołane i przełożone na czas późniejszy.

B) W zależności od rozwoju sytuacji i odwołania stanu epidemicznego, możliwe będzie zorganizowanie Uroczystości w maju i kolejnych miesiącach, lub jeśli zagrożenie będzie trwało, nawet później, nie wykluczając łączenia grup młodzieży w ramach dekanatów.

 + Jerzy Mazur

Biskup Ełcki

wróć na początek strony

KOMUNIKAT Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

  • prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie1;

  • w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe2;

  • dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

  • zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia)3, a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać4.

Bp Adam Bałabuch

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego

i Dyscypliny Sakramentów KEP

Świdnica, 2 kwietnia 2020 r.

1Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Odpowiedzi na zapytania odnośnie do obowiązku sprawowania Liturgii Godzin, 15.11.2000, Prot. Nr 2330/00/LL, (tekst łaciński "Notitiae" 37 (2001) 190-194).

2Święta Kongregacja Soboru, "Tricenario Gregoriano". Deklaracja o ciągłości celebracji trzydziestu Mszy Gregoriańskich, 24.02.1967 [AAS 59 (1967), s. 229-230.]

3Por. Breviarium Fidei (2002), nr 296.

4Por. KKK 1452.

wróć na początek strony

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest

bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

wróć na początek strony

BISKUP EŁCKI Ełk,                                                                           27 marca 2020 roku

Wskazania Biskupa Ełckiego odnośnie przeżywania nabożeństw Wielkiego Tygodnia i Uroczystości Paschalnych

Każda miłość musi być próbowana i doświadczana. Ale gdy wytrwa, doczeka się nagrody - zwycięskiej radości. Każda miłość prawdziwa musi mieć swój Wielki Piątek... Jeśli więc miłujemy naprawdę, trwajmy wiernie tak, jak trwała na Kalwarii Maryja z niewiastami i ufajmy Skończy się Wielki Piątek, przyjdzie Wielka Sobota i triumf Wielkiej Niedzieli!

Kard. Stefan Wyszyński

Drodzy Wierni, Czcigodni Bracia w Kapłaństwie,

mijają kolejne dni Wielkiego Postu, naznaczone szczególnym trudem przeżywania naszej religijności w odosobnieniu, dla dobra siebie i innych. Z serca dziękuję za odpowiedzialność i zrozumienie tego szczególnego czasu wyrzeczenia. Dziękuję kapłanom za odważne podejmowanie wysiłków duszpasterskich, za umożliwianie Wiernym, w trudniejszych warunkach, łaski Sakramentu Pojednania, modlitwy i Eucharystii przy zmniejszonej liczbie uczestników. Zbliżające się dni Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy także będziemy musieli przeżyć przy zachowaniu ograniczeń i norm wskazanych przez Watykańskie Dykasterie oraz przez Episkopat Polski.

1. Penitencjaria Apostolska wystosowała dekret udzielający odpustów zupełnych poszczególnym wiernym - tekst Dekretu umieszczony jest na stronie internetowej Episkopatu i Diecezji Ełckiej; będzie również ogłaszany w Radio 5.

2. Dekretem z 14 marca br. aż do dowołania udzieliłem Wszystkim Wiernym na terenie Diecezji Ełckiej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. Jednocześnie zalecam, aby osoby korzystające z dyspensy uczestniczyły we Mszy św. transmitowanej w mediach publicznych lub internecie. Zachęcam do osobistej i rodzinnej modlitwy i bardzo o nią proszę. Zanośmy do Boga stałą intencję uwolnienia świata od zagrożenia, módlmy się za siebie nawzajem, za personel medyczny, za kapłanów i wolontariuszy.

Przypominam zachętę, by każdego dnia o godz. 15.00 modlić się w domach Koronką do Bożego Miłosierdzia, a o 20.30 łączyć się z kapłanami i osobami konsekrowanymi na modlitwie różańcowej.

3. Caritas Diecezji Ełckiej oprócz stałego wspomagania poprzez parafialne Zespoły Caritas rodzin potrzebujących, organizuje akcję „Paczka bezdotykowa". W parafiach wolontariusze będą przekazywali przygotowane wcześniej paczki żywnościowe dla starszych i potrzebujących, którzy nie powinni wychodzić z domów. Do akcji można włączyć się poprzez posługę wolontariatu, lub składając ofiary na zakup kolejnych paczek. Więcej informacji na stronie internetowej oraz telefonicznie u duszpasterzy parafii.

4. Wielki Tydzień

Niedzielę Palmową przeżywamy bez procesji z palmami, odwołane zostają spotkania Młodzieży. Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest nakazane - zachęcam, by łączyć się duchowo z celebracjami kościelnymi poprzez transmisje na żywo. Księży proboszczów zachęca się usilnie do organizowania transmisji w mediach społecznościowych i ogłoszenia ich terminów swoim wiernym, by mogli łączyć się duchowo ze swoimi duszpasterzami. Liczba wiernych w kościołach -do 5 osób. W Wielkim Tygodniu szczególnie zachęcam do częstej medytacji nad Słowem Bożym w naszych rodzinach, korzystajmy z Pisma Św., czytajmy teksty biblijne zwłaszcza dotyczące Męki Pańskiej.

Wielki Czwartek

Msza Krzyżma będzie sprawowana w Katedrze Ełckiej bez udziału wiernych.

Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie w Katedrze i kościołach parafialnych. Nie stosuje się podczas Mszy św. obrzędu umycia nóg. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament pozostaje w Tabernakulum nie buduje się „ciemnicy" ani „Ołtarza adoracji". Zachęcam w tym dniu do szczególnej modlitwy za Kapłanów. Zachęcam do czytania Pisma Św., a zwłaszcza opisu ustanowienia Eucharystii - proszę, by czynili to Ojcowie rodzin.

Wielki Piątek

Nabożeństwo pasyjne w kościołach z adoracją Krzyża poprzez ukazanie, bez podchodzenia i ucałowania. Drogi Krzyżowe przeżywane mogą być w domach poprzez transmisje medialne. W domach zachęcam również do Adoracji krzyża, przy zapalonych świecach oraz do czytania Pisma Św., a zwłaszcza opisu Męki Pańskiej - proszę, by czynili to Ojcowie rodzin.

w kościołach będzie możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim w godzinach wieczornych, lub przez całą noc, a także w ciągu dnia w Wielką Sobotę

Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna

rezygnujemy ze wspólnotowego poświęcenia pokarmów wielkanocnych w kościołach. Zachęcam do skorzystania z przygotowanego tekstu Obrzędu poświęcenia posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, gdzie wierni sami modlą się w rodzinach; obrzęd znajduje się na stronie internetowej Episkopatu, Diecezji Ełckiej oraz u Duszpasterzy

możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim w ciągu dnia

Msza Wigilii Paschalnej - bez uroczystej procesji z Paschałem; liturgia chrzcielna z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych;

zamiast procesji rezurekcyjnej kapłan może udzielić błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem od drzwi kościoła

w Niedzielę Wielkanocną jeśli zajdzie taka potrzeba, będą sprawowane dodatkowe Msze Św., by umożliwić udział wiernym, którzy zechcą przyjść do kościoła - przy zachowaniu ograniczeń liczby wiernych i odpowiednich dystansach w ławkach między wiernymi.

5. Udzielanie sakramentów Chrztu św. czy Małżeństwa pozostawia się roztropności Księży Proboszczów wg ustaleń z zainteresowanymi; chrzest św. w tym czasie powinien być udzielany poza Mszą Św.; do rozważenia duszpasterzy i rodziców pozostaje kwestia przeniesienia w czasie uroczystości I Komunii św. lub zorganizowanie jej w kilku grupach; w późniejszym czasie, w miarę potrzeby zostaną wydane szczegółowe wytyczne odnośnie I Komunii św.

6. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w kolejną rocznicę ustanowienia Diecezji Ełckiej, w Katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku i w Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej złożyłem uroczysty Akt zawierzenia naszej Diecezji i wszystkich przebywających Matce Najświętszej.

Sercem i modlitwą towarzyszę wszystkim naszym Wiernym prosząc o wytrwanie w wierze, odnowę wewnętrzną i oddalenie wszelkich niebezpieczeństw duchowych i fizycznych. Niech Chrystus dźwigający Krzyż naszych słabości i grzechów podtrzymuje nas i prowadzi do chwały Nieba, a Jego błogosławieństwo niech nam stale towarzyszy.

+Jerzy Mazur

Biskup Ełcki

wróć na początek strony

Komunikat Ełckiej Kurii Diecezjalnej

Przewielebni Kapłani,

Drodzy Wierni

1. W związku z najnowszym rozporządzeniem władz cywilnych od jutra, tj. od 25 marca, we Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Ograniczona też zostaje możliwość wychodzenia z domu i udział w jakichkolwiek zgromadzeniach.

Proszę informować na bieżąco parafian i przestrzegać zarządzeń państwowych, możliwe są sankcje finansowe za niestosowanie się do wskazań. Mszy św. nie należy rozciągać w czasie, a gdy są nałożone intencje, należy odprawić Mszę św. jedna po drugiej. Na drzwiach kościoła należy umieścić informację o tym, że wewnątrz na modlitwie nie może przebywać naraz więcej niż 5 osób. W utrzymaniu porządku może pomóc organizowanie wejścia do kościoła bocznymi drzwiami a nie głównymi.

2. W łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem (patrz – wczorajszy Komunikat), który prosił wszystkich chrześcijan o zjednoczenie się na modlitwie oraz zawierzenie Bogu i Matce Najświętszej całego świata, Biskup Ełcki, ks. Biskup Jerzy Mazur w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca br. odprawi Msze św. w intencji oddalenia zagrożenia koronawirusem, w intencji chorych, umierających oraz personelu medycznego, kapłanów i wolontariuszy, którzy wspomagają potrzebujących (Katedra Ełcka – godz. 12.00; Sanktuarium w Studzienicznej – godz. 15.00). Po Mszach świętych Biskup Ełcki uroczystym Aktem Zawierzenia odda w opiekę Matki Najświętszej Diecezję Ełcką.

Zachęcamy wszystkich wiernych do duchowej łączności i wspólnej modlitwy w domach w tym czasie.

3. Na najbliższe dni proszę przyjąć także poniższe zarządzenia Biskupa Ełckiego:

A) Obowiązek przystąpienia do sakramentu pokuty i Komunii św. wielkanocnej rozciągnięty jest na czas do Niedzieli Trójcy Świętej (7 czerwca 2020). Każdy wierny może rozłożyć to zobowiązanie w czasie. Zachęca się jednak wiernych i kapłanów do korzystania ze spowiedzi świętej i organizowania jej w każdym czasie, szczególnie przed Świętami, bez gromadzenia wiernych w jednym czasie i zachowując bezpieczne odległości w kolejkach do spowiedzi. Wierni są zachęcani do indywidualnego kontaktowania się z duszpasterzami. Biskup Ełcki zezwolił, by sakrament pokuty sprawowany był także poza konfesjonałem. Przy zachowaniu prywatności i zasad bezpieczeństwa sakrament można sprawować w kościele, kaplicy, w zakrystii, w salce katechetycznej, w biurze parafialnym lub innym godnym miejscu. Zakazana jest publiczna spowiedź z indywidualnych grzechów.

B) Przyjmowanie Komunii Św. odbywa się we wskazany dotychczas sposób. Zachęca się w tym szczególnym czasie zagrożenia do przyjmowania Komunii św. na rękę – ręka lewa podtrzymywana przez prawą, po otrzymaniu Komunii prawą ręką wkładamy hostię do ust i spożywamy przed kapłanem; w pierwszej kolejności do Komunii św. podchodzą ci, którzy będą przyjmować ją na rękę; następnie wierni, którzy przyjmują Komunię do ust; w każdym przypadku w kolejce do Komunii należy zachować bezpieczny odstęp między osobami.

Wierni, którzy pozostają w domach i są w stanie łaski uświęcającej, zachęceni są do przyjmowania Komunii św. duchowej wymagającej skupienia i wyrażającej pragnienie zjednoczenia z Panem Jezusem.

Do odwołania zawieszona zostaje posługa nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św., zaś odwiedziny Chorych z Komunią w I piątek miesiąca będą możliwe tylko na wyraźną prośbę Wiernych.

C) Ceremonie pogrzebowe będą sprawowane tylko wg III stacji obrzędu Pogrzebu, na cmentarzu, przy udziale najbliższej rodziny osoby zmarłej. Msza św. pogrzebowa bez trumny powinna być sprawowana w dniu pogrzebu lub innym dniu, po ustaleniu z rodziną. Obowiązuje limit uczestniczących do 5 osób. O tych zarządzeniach należy poinformować rodzinę przy załatwianiu formalności pogrzebowych; należy uczulić, by nie zapraszać na pogrzeb osób zza granicy, a jeśli jest to najbliższa rodzina, powinni zachować izolację od innych osób i nie sprowadzać zagrożenia zarażeniem.

4. Na Celebracje Wielkiego Tygodnia i dni Paschalne zostanie przygotowany oddzielny Komunikat.

Z wyrazami jedności i ufności w Panu

ks. Marcin Maczan
kanclerz Kurii

wróć na początek strony

DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE PRZYZNANIA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII, 20.03.2020 R.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

DEKRET

Wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną Covid-19, powszechnie znaną jako koronawirus,  a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela się daru specjalnych odpustów.

„Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). Słowa napisane przez św. Pawła do Kościoła w Rzymie rozbrzmiewają w całej historii Kościoła i ukierunkowują myśli wiernych w obliczu wszelkich cierpień, chorób i nieszczęść.

Obecna chwila, w której cała ludzkość zagrożona niewidzialną i podstępną chorobą, która od pewnego czasu stała się częścią życia każdego człowieka, naznaczona jest dzień po dniu dręczącymi obawami, nowymi niepewnościami, a przede wszystkim powszechnym cierpieniem fizycznym i moralnym.

Kościół, idąc za przykładem swego Boskiego Mistrza, zawsze troszczył się o chorych. Jak wskazał św. Jan Paweł II, sens ludzkiego cierpienia jest dwojaki: „Jest nadprzyrodzony, ponieważ zakorzenia się w Boskiej tajemnicy Odkupienia świata. Jest równocześnie głęboko ludzki, ponieważ człowiek odnajduje w nim siebie, swoje człowieczeństwo, swoją godność, swoje posłannictwo” (List apostolski Salvifici Doloris, 31).

Również papież Franciszek w tych ostatnich dniach okazał swoją ojcowską bliskość i ponowił swoje zaproszenie do nieustannej modlitwy za chorych na koronawirusa.

Aby wszyscy ci, którzy cierpią z powodu Covid-19, właśnie w tajemnicy tego cierpienia odkryli na nowo „samo odkupieńcze cierpienie Chrystusa” (tamże, 30), Penitencjaria Apostolska, ex auctoritate Summi Pontificis, ufając słowu Chrystusa Pana i uznając w duchu wiary, że obecną epidemię należy przeżywać w duchu osobistego nawrócenia, udziela daru odpustów zgodnie z następującym zarządzeniem.

Udziela się odpustu zupełnego wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach, jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożnej praktyki Drogi Krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.

Pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy ci, którzy za przykładem Dobrego Samarytanina, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa według słów Boskiego Odkupiciela: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13), otrzymają ten sam dar odpustu zupełnego na tych samych warunkach.

Ponadto, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego na tych samych warunkach z okazji obecnej epidemii światowej nawet tym wiernym, którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.

Kościół modli się za tych, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, powierzając Bożemu miłosierdziu wszystkich i każdego z osobna na mocy komunii świętych i udziela wiernym odpustu zupełnego w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się (w tym przypadku Kościół zastępuje trzy zwyczajowe warunki). W celu uzyskania tego odpustu zaleca się używanie krucyfiksu lub krzyża (por. Enchiridion indulgentiarum, nr 12).

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga i Kościoła, Uzdrowienie Chorych i Wspomożycielka Wiernych, nasza Orędowniczka, pomoże cierpiącej ludzkości, oddalając od nas zło tej pandemii i wyjednując nam wszelkie dobro niezbędne dla naszego zbawienia i uświęcenia.

Niniejszy dekret jest ważny niezależnie od wszelkich przepisów stanowiących inaczej.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 19 marca 2020 roku.

Kard. Mauro Piacenza

Penitencjarz Większy

Ks. Prał. Krzysztof Nykiel

Regens

wróć na początek strony

KOMUNIKAT: Dyspensa Biskupa Ełckiego od obowiązku Mszy św. niedzielnej –

KOMUNIKAT

Drodzy Diecezjanie i wszyscy przebywający na terenie Diecezji Ełckiej, w obliczu realnego zagrożenia, które jest wokół nas, bardzo symptomatyczne jest, że musimy się z nim zmagać w okresie Wielkiego Postu, który w tradycji Kościoła jest czasem pokuty i nawrócenia. Jesteśmy w tych dniach zaproszeni, by – wpatrując się w Mękę Chrystusa – tym intensywniej medytować nad swoim życiem, i tym gorliwiej zwracać się w stronę Boga, który jest Alfą i Omegą, Początkiem i Końcem (por. Ap 21,6). W jednej z wielkopostnych antyfon modlimy się pokornie: „Nadeszły dla nas dni pokuty, abyśmy zadość czynili za grzechy i zbawili dusze”. W tegorocznym Wielkim Poście te słowa stają się szczególnie ostre: tak, nadeszły dla nas dni prawdziwej pokuty, które powinny być okazją do głębokiego żalu za popełnione grzechy oraz głębokiej skruchy. Pamiętajmy też, że Chrystus jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata (por. Mt 28,20). Sam tak powiedział! Towarzyszy nam w szczęściu i w nieszczęściu, w radościach i w smutkach, w dniach pokoju i w chwilach trwogi. On nigdy nie jest dawcą śmierci i cierpienia. On, Miłosierny Pan, współcierpi z nami. Przeżywajmy więc te dni w łączności z Nim.

Drodzy Wierni, pragnę przekazać Wam konkretne ustalenia, dotyczące udziału w liturgii Mszy świętej i innych nabożeństwach oraz związane z niektórymi praktykami religijnymi na terenie diecezji ełckiej. Mają one charakter czasowy i nadzwyczajny, a wypływają z miłości bliźniego i troski o jego dobro. Zawsze bowiem musimy pamiętać o słowach Chrystusa, że wszystko, co uczyniliśmy drugiemu, czynimy samemu Panu (por. Mt 25, 40). Skoro więc, jak przekonują specjaliści, zwłaszcza epidemiolodzy, skutecznym sposobem na powstrzymanie szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny oraz izolacja społeczna, mając na uwadze dobro każdego z Was oraz idąc za wskazaniami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, niniejszym postanawiam, co następuje:

1. Na podstawie przepisów kan. 87 §1, 1245 i 1248 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy w tym szczególnym czasie zagrożenia epidemiologicznego oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej podyktowana chęcią ochrony siebie i bliźnich, nie jest grzechem. Osoby starsze i chore szczególnie proszone są o odpowiedzialność i troskę o siebie. Osoby z objawami infekcji powinny bezwzględnie pozostać w domu. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. O tę modlitwę w rodzinach szczególnie gorąco proszę. Zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. Nawiązując do mojego wcześniejszego Komunikatu proszę, „byśmy dostosowując się do zaleceń służby zdrowia minimalizowali możliwość zarażenia się. Zachowajmy wszelkie środki zwiększonej ostrożności, a nade wszystko nie ulegajmy panice i zachowajmy spokój”. Zmieńmy nasze nawyki, formy przywitania, zaś w kościołach z ufnością stosujmy się do następujących zasad liturgicznych:

a. przepisy liturgiczne Kościoła już od dawna zezwalają na przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, i do tej formy teraz wiernych zachęcam. W przypadku przyjmowania Komunii św. na rękę ważne jest dbanie o higienę rąk oraz wyrażenie czci wobec Jezusa Chrystusa, realnie obecnego w Eucharystii, poprzez uprzednie przyklęknięcie, a gdy ktoś nie może – poprzez głęboki skłon. Komunię św. przyjmuje się w postawie stojącej na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust; w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni. Osoby, które pragną przyjąć Komunię św. do ust, mogą uczynić to po zakończeniu rozdzielania jej wiernym przyjmującym na rękę lub u oddzielnego szafarza.

b. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

c. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

d. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,

e. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą. Kapłani zachęceni są do obrzędu aspersji

3. Do dnia 29 marca br.:

a. zawieszone zostają rekolekcje szkolne i skupienia dla grup zamkniętych, większe inicjatywy duszpasterskie diecezjalne i parafialne, katecheza parafialna dla dzieci, młodzieży i ich rodziców oraz nabożeństwa drogi krzyżowej dla dzieci; wszelkie rekolekcje i misje parafialne powinny być odłożone na późniejszy czas (także po Wielkanocy); kapłani są proszeni o umożliwianie stałej dziennej posługi sakramentalnej przygotowującej do Świąt

b. organizację nabożeństwa gorzkich żali i drogi krzyżowej dla dorosłych pozostawia się roztropnej decyzji księży proboszczów; osobom starszym zaleca się odmawiać je w domu; warto korzystać z transmisji radiowych i telewizyjnych; na terenie Diecezji Ełckiej w kolejne piątki będzie transmitowana Droga Krzyżowa w Radio 5

c. wizytacje biskupie i liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania do Wielkiej Nocy przeniesione zostają na terminy późniejsze – o nowych terminach Kuria poinformuje wiernych przez księży proboszczów;

d. decyzję o organizacji innych spotkań w małych grupach pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

e. proszę o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach

f. przy zachowaniu należytych zasad higieny kapłani proszeni są o odwiedzanie chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną, a nadzwyczajni szafarze Komunii św. z Komunią św.

4. Duszpasterze powinni zadbać, aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia (także w mniejszych miejscowościach), dając możliwość wiernym indywidualnej modlitwy. Proszę Kapłanów, by w Katedrze, Sanktuariach diecezji ełckiej, bazylikach i Konkatedrach miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w ciągu całego dnia lub przynajmniej w godz. 15.00-18.00. A wiernych zachęcam do ufnej modlitwy adoracji, modlitwy różańcowej i koronki do Bożego Miłosierdzia. W pozostałych kościołach parafialnych należy umożliwiać adorację Najświętszego Sakramentu przynajmniej przed Mszą św. wieczorową, bądź w godzinie Miłosierdzia.

Drodzy Wierni, domyślam się, że dla wielu z Was powyższe zasady będą trudne do przyjęcia. Niech jednak ten trud będzie także elementem wielkopostnej pokuty, ofiarowanej w intencji zbawienia siebie i swoich bliźnich oraz w intencji jak najszybszego zakończenia epidemii. Zachęcam do odmawiania aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał św. Jan Paweł II w 2002 roku w Łagiewnikach. Prośmy Boga bogatego w Miłosierdzie, aby przyszedł nam z pomocą w tym trudnym czasie. Módlmy się z ufnością: „Pochyl się nad nami grzesznymi. Ulecz naszą słabość. Przezwycięż wszelkie zło. Pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego Miłosierdzia”

Z serca wszystkim błogosławię i ogarniam moją modlitwą

Ełk, 13 marca 2020 roku

+ Jerzy Mazur
Biskup Ełcki

wróć na początek strony   DEKRET BISKUPA EŁCKIEGO PO WPROWADZENIU STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

DEKRET

Z powodu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i ze względu na obowiązujące wraz z nim przepisy prawa państwowego jesteśmy w tym wyjątkowym czasie zobligowani do dostosowania naszego życia religijnego do zaleceń władz świeckich. Wprowadzone regulacje prawne mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez ograniczenie kontaktów między obywatelami.

Obecny dekret jest dopełnieniem wcześniejszych komunikatów, a niniejszym dekretem wprowadzam w życie następujące postanowienia:

1. Na podstawie kanonu 87 §1,1245 i 1248 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej wszystkim wiernym diecezji ełckiej i przebywającym na terenie diecezji. (szczegółowe informacje w komunikacie z 13 marca br)

2. Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

3. Ograniczam do 50 osób możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach Świętych (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) Pierwszeństwo mają osoby zamawiające intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, najbliższa rodzina. Obowiązkiem proboszcza jest dopilnowanie, aby nie została przekroczona dopuszczalna przez prawo państwowe ta liczba osób. Gdy zajdzie potrzeba sprawowania większej liczby Mszy Świętych w niedziele, zezwalam Kapłanom na ich odprawianie.

4. Udział wiernych w Mszach Świętych w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych, wspólnot kościelnych etc. oraz w zakładach opieki, opiekuńczo-leczniczych, szpitalach etc. zostaje ograniczony wyłącznie do mieszkańców lub pracowników. Gdyby była większa niż dopuszczona prawem liczba 50 osób, zarządzam, aby zorganizować taką liczbę celebracji, by zachowane zostały przepisy prawa państwowego.

5. Zachęcam, aby w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu kapłani sprawowali sakrament pokuty i zobowiązuję proboszczów do przestrzegania norm dotyczących liczby zgromadzonych w kościele osób.

6. Zalecam, aby Kapłani w kościołach parafialnych każdego dnia o godz. 15:00, w Godzinie Miłosierdzia do 29 marca, odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego i sprawowali Mszę Świętą w intencji o oddalenie pandemii koronawirusa. Natomiast wszystkich wiernych proszę o duchową łączność i odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego w miejscach przebywania.

7. Zgodnie z komunikatem Przewodniczącego KEP z dnia 13 marca, proszę, aby każdego dnia o godz. 20:30, duchowni i osoby konsekrowane odmawiali Różaniec w kościołach, a wierni świeccy w swoich domach rodzinnych i miejscach przebywania, zawierzając Niepokalanemu Sercu Maryi losy naszej Ojczyzny i świata, modlili się w następujących intencjach: za wszystkich wiernych dotkniętych pandemią w Polsce i w świecie, o miłosierdzie Boże dla zmarłych i pociechę dla ich rodzin, o łaskę zdrowia dla chorych oraz o błogosławieństwo dla kapłanów, lekarzy, służby zdrowia i opiekunów, a także o mądrość dla rządzących i roztropność dla wszystkich ludzi. W czasie odmawiania Różańca zachęcam, aby na znak jedności i solidarności zapalić świecę i postawić ją w oknie.

8. Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia do odwołania. Zobowiązuję do śledzenia strony internetowej diecezji ełckiej, gdzie na bieżąco będą publikowane wszelkie aktualne informacje.

9. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że, uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.

Najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – w zgodnej opinii ekspertów – jest pozostanie w domu. Proszę więc wszystkich wiernych o ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi.

Czcigodni duszpasterze i wspólnoto diecezjalna! Z całego serca proszę o zrozumienie tych rozporządzeń wynikających z naprawdę wyjątkowej sytuacji w naszym kraju i na całym świecie. Nasze pokolenia, nigdy nie spotkały się z takim doświadczeniem. Stąd też trudno nam jest nieraz zrozumieć różne uwarunkowania, jakim podlegamy. Pragnijmy, aby mimo wielu zewnętrznych ograniczeń umacniała się w nas potrzeba całkowitego zaufania Opatrzności Bożej.

Matko Kościoła, Módl się za nami!

+ Jerzy Mazur

Biskup Ełcki

Ełk, dnia 14 marca 2020 r.

wróć na początek strony

 

W 2009 roku Parafia św. Izydora Oracza w Smolanach przeżywała:

Witając Nowy Rok 2010 w imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego,  Maryi Świętej Bożej Rodzicielki oraz Świętych Pańskich, jako wspólnota parafialna dziękujemy Bogu za  wszystkie łaski, które ubogaciły naszą parafię:
* Za 8 dzieci, które przez chrzest św. otrzymały dziecięctwo Boże,
*Za 7 dzieci, które w I Komunii św. w pełni uczestniczą w Eucharystii i które wraz ze swoimi najbliższymi wytrwale w każdy I Piątek miesiąca ponawiają i pogłębiają swoją przyjaźń z Jezusem Przystępując do spowiedzi świętej i przyjmując Komunię świętą wynagradzającą.
* Za 6 pobłogosławionych związków małżeńskich,
* Za łaskę sakramentów chorych i odwiedzin chorych w każdy I Piątek miesiąca dla ponad 30 osób, za posługę Nadzwyczajnego Szafarza Komunii św. w naszej parafii.
* Wspominamy również 13 zmarłych, którzy w minionym roku odeszli do wieczności, nich Pan da im radość wieczną.
* Za przeżyte rekolekcje wielkopostne i adwentowe. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście i Msze święte roratnie w Adwencie. 
* Za nabożeństwa Majowe i czerwcowe i październikowe, inne okolicznościowe nabożeństwa, odpusty, Msze św. polowe o urodzaje.
*W czerwcu z całą diecezją uczestniczyliśmy w
Uroczystościach Milenijnych św. Brunona  w Giżycku.
* W ubiegłym roku wielu parafian podjęło duchową adopcję dziecka poczętego. 
*Za codzienną modlitwę różańcową po Mszy św. przy cudownej Figurze Matki Bożej Królowej Pokoju, za służbę liturgiczną i nowych ministrantów.
*Za nabożeństwa i procesje fatimskie, za modlitwę różańcową w kolach Różańcowych naszej Parafii, za Nabożeństwa I Sobót miesiąca w tym roku gromadzących licznych pielgrzymów z różnych stron diecezji,
* Za 32 rodziny i 5 osób samotnych, który przyjęły w sposób szczególny Matkę Bożą w Nawiedzeniu Różańca św. i modlitwę różańcową w gronie rodziny, za świadectwo tych rodzin i za całą posługę s. Marii Tomaszewskiej.
*Za rekolekcje, pielgrzymki, spotkania modlitwy w naszym domu rekolekcyjnym (ponad 6800 osobo dób)
*Za każde słowo Boże, komunię świętą, dobre uczynki, zwycięstwa nad słabościami.
*Za wszystkie łaski w sprawach gospodarczych naszej parafii i naszych rodzin, za dar plonów ziemi, dar mądrości i wiedzy dzieci i młodzieży i za wszystkie dobro.
*Za parafialny Zespół Charytatywny i Caritasu – za rozprowadzanie produktów żywnościowych i darów rzeczowych (prawie 12 ton żywności)
* Na nowy rok, który rozpoczęliśmy pragniemy przy Bożej pomocy i ofiarności parafian podjąć dalsze prace wokół kościoła i na cmentarzu.


W 2008 roku Parafia św. Izydora Oracza w Smolanach przeżywała:

4 chrzty
4 śluby
10 pogrzebów
30 osób przyjęło sakrament bierzmowania

Udział w 400-leciu objawień NMP z Siluva (15.IX)
Przybycie Figury Matki Bożej Królowej Pokoju z Medziugoria (21.IX)
Beatyfikacja Ks. Michała Sopoćki (28.IX)
2 szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. (12.X)
Pielgrzymka Proboszcza do Ziemi Świętej (11-19.X)
Wizyta Jego eminencji Ks. Kard. Audrysa Juozasa Baczkisa (8.XI)
Założenie instalacji hydrantowej wewnątrz klasztoru
Adaptacja pomieszczeń po starej kotłowni i 3 pokoików w klasztorze
Uruchomienie Internetu dostępnego dla parafian w kawiarence
Przygotowanie nawierzchni pod boisko do piłki nożnej
Rozpoczęcie prac nad pozyskaniem fundusz europejskich na remonty 
Działalność Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Ekonomiczne, Parafialnego Koła CaritasW 2007 roku Parafia św. Izydora Oracza w Smolanach przeżywała:


3 chrzty
4 śluby
6 pogrzebów
10 I Komunii św.
Prymicje Kapłańskie naszego parafianina
15 lecie powstania Diecezji Ełckiej
Liturgiczne wprowadzenie w posługę nowego Proboszcza
60 -lecie Powstania OSP w Smolanach
Peregrynację Cudownego Obrazu Matki Bożej Szydłowieckiej
50 -lecie święceń kapłańskich Ks. kan. Jana Jerzego Macka
Rozpoczęcie przygotowania do bierzmowania 19 kandydatów
Ustanowienie Parafialnej Rady Duszpasterskiej
Ustanowienie Parafialnej Rady Ekonomicznej
Powstanie Parafialnego Koła Caritas
110 -lecie Powstania Parafii
Powstanie scholii parafialnej
Remont 2 kominów
Renowację kanalizacji wody opadowej
Modernizację ogrzewania kościoła
 

wróć na początek strony

Ponadto w naszym Domu Rekolekcyjnym oferujemy: noclegi  (wolne pokoje) w pielgrzymkach, wycieczkach, w drodze do Wilna, noclegi wolne pokoje dla wycieczek, pielgrzymek, wczasowiczów po Suwalszczyźnie, Sejneńszczyźnie; noclegi na trasie Wilno, Sejny, Wigry, Augustów, Stańczyki, Smolniki, Studzieniczna, Suwałki, Puńsk.

     Strona powstała 14.07.2007r.
Copyright © 2007 by RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA p.w. św. Izydora Oracza w Smolanach